W ramach projektu „Młodzież w Służbie Niepodległej” pragniemy wam przybliżyć z rzadka poruszany temat udziału młodych ludzi w powstaniach np. Śląskich.
Niełatwe były warunki, w których przed wiekiem odradzała się Rzeczpospolita. Sytuacja wewnętrzna była początkowo niestabilna, a odzyskaną niepodległość trzeba było obronić. W tym burzliwym okresie niebagatelną rolę odegrali ludzie młodzi, rekrutujący się często z organizacji konspiracyjnych. W zmagania o niepodległość w ciągu dwóch ostatnich wieków była na wszystkich etapach zaangażowana młodzież. Nie można także zapomnieć o wpływie, jaki na decyzję młodzieży o włączeniu się w bezpośrednią walkę miało patriotyczne i religijne wychowanie wyniesione z domów rodzinnych. Jedną z najważniejszych bitew w zrywie Śląskim była walka o Górę św. Anny, w której wziął udział batalion harcerski. W międzyczasie w szeregach Błękitnej armii walczyli także synowie ziemi oświęcimskiej.
Często są przywoływane znane postacie, które na ołtarzu Ojczyzny złożyły swoje życie lub poświęciły wiele lat swojej młodości. Wciąż brakuje jednak badań naukowych, które całościowo pochyliłyby się nad zagadnieniem młodzieżowego zaangażowania w czyn niepodległościowy: od rozbiorów Polski przez Powstania Śląskie aż po rok 1989. Skodyfikowanie udziału dzieci i młodzieży w poszczególnych powstaniach, strukturach konspiracyjnych, organizacjach zajmujących się działalnością niepodległościową, nie wydaje się przedsięwzięciem nie do pokonania, za to na pewno pozwoliłoby utrwalić w naukowym obiegu mniej znane wątki, jak i postacie.