Fundusz Młodzieżowy – „Kolegium Służby Publicznej – kolejna edycja”

21 grudnia 2023

Nasze wydarzenie tj. kolejna edycja Kolegium Służby Publicznej było okazją do zabrania głosu przez młodych działaczy społecznych i wejścia w dialog z czołowymi przedstawicielami życia publicznego. Nasz projekt pokazał, że młodzi ludzie również dysponują pomysłami godnymi uwagi i rozważnie w działaniach nie tylko naszych społeczności lokalnych, ale również naszego kraju.

Kolegium było miejscem wymiany zdań i pomysłów organizacji pozarządowych. Dzięki projektowi przygotowywaliśmy młodych liderów do aktywności publicznej, działań z partnerami sektora publicznego czy projektów partycypacyjnych itp. W ramach projektu zorganizowaliśmy 4 zjazdy Kolegium Służby Publicznej. Dwa zjazdy odbyły się w listopadzie i grudniu 2022 r., a dwa kolejne odbyły się w marcu oraz kwietniu 2023 r. Naszymi prelegentami podczas tych wydarzeń byli:

– Dr Jakub Krzysztonek – Absolwent historii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Ukończył studia magisterskie w r. 2012. Ukończył również wydział zarządzania i komunikacji społecznej UJ oraz studia podyplomowe w r. 2013. Doktorant wydziału historii i dziedzictwa kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Jest Kustoszem Bibliotecznym na Uniwersytecie Jagiellońskim. Członek Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” UJ. Członek Rady Programowej Stowarzyszenia „Endecja”.

– Wiktor Świetlik – Były Dyrektor Radiowej Trójki. Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1998 roku w kilkunastu kolejnych redakcjach był m.in. reporterem, szefem działów, komentatorem politycznym, felietonistą (między innymi „Fakt”, „Polska the Times” , „Film”, „Rzeczpospolita”, „Wprost”, „wSieci”, „Super Express”, Radio Wnet, TVP, TVP Historia). Współtwórca i były redaktor naczelny pisma akademickiego „Koncept”. Autor programu „Nos Kleopatry” w Polskim Radiu24, gdzie prowadził także debaty publicystyczne i pasmo poranne. W latach 2009-17 był dyrektorem Centrum Monitoringu Wolności Prasy.

– Dagmara Leszkowicz-Zaluska – od maja 2022 roku pełni funkcję zastępcy redaktora naczelnego Polskiej Agencji Prasowej. Przez wiele lat była korespondentką Reutersa. W 2018 roku zaczęła pracę w Polskiej Agencji Prasowej. Początkowo była redaktorką naczelną anglojęzycznych redakcji, z czasem zaczęła pełnić funkcję zastępczyni redaktora naczelnego PAP.

– Igor Janke – Założyciel i prezes Instytutu Wolności. Były dziennikarz, pracował w „Życiu Warszawy”, „Wprost”, TVP, Polsacie, TOK FM. Były redaktor naczelny Polskiej Agencji Prasowej i szef działu politycznego Rzeczpospolitej. Współtwórca Niezależnego Forum Publicystów Salon24. Autor książek: „POPiS-owa kronika upadku”, Napastnik – opowieść o Viktorze Orbanie” i „Twierdza. Solidarność Walcząca”.

– Piotr Gociek – polski dziennikarz, publicysta, redaktor i pisarz związany z fantastyką. W czasach PRL działacz Ruchu Wolność i Pokój. Od kwietnia 2020 prowadzi w TVP Kultura program publicystyczny „Co dalej?” omawiający aspekty nowej rzeczywistości, w którego centrum uwagi znajduje się refleksja nad zjawiskami kulturowo- cywilizacyjnymi.

– Piotr Gursztyn – polski dziennikarz prasowy i telewizyjny. Karierę rozpoczynał jako reporter Radia Plus. Następnie pracował w TV Puls. Po pierwszym przerwaniu nadawania przez tę stację przeszedł do Polsatu, gdzie był reporterem Informacji i później Wydarzeń. Publikował również we „Frondzie”. Pracował w „Dzienniku”, gdzie najpierw był szefem działu politycznego, a następnie zastępcą kierownika działu. Współpracował z Polskim Radiem RDC, gdzie prowadził rozmowy polityczne. Był jednym z prowadzących program „Ja panu nie przerywałem” w Superstacji. Od stycznia 2013 roku jest publicystą tygodnika „Do Rzeczy” (pełnił tam funkcję wicenaczelnego). W styczniu 2016 został dyrektorem TVP Historia (jednocześnie zrezygnował z pracy w Superstacji i Polskim Radiu RDC). Od grudnia 2016 jest dyrektorem biura programowego TVP. (temat: „Publiczna misja TVP i jej funkcja w sektorze telewizji działających na terytorium Polski”)

– Mariusz Staniszewski – Prezes zarządu Techfilm sp. z o.o. Były członek zarządu Polskiego Radia S.A. Wcześniej zastępca redaktora naczelnego „Wprost”, publicysta tygodnika „Do Rzeczy” oraz redaktor naczelny kwartalnika „Rzeczy Wspólne”. Kierował także działem krajowym „Rzeczpospolitej”.

– Marek Budzisz – historyk, dziennikarz i publicysta specjalizujący się w tematyce Rosji i postsowieckiego Wschodu. Ostatnio opublikował książki „Wszystko jest wojną. Rosyjska kultura strategiczna” i „Samotność strategiczna Polski”.

– dr. Łukasz Przybyło – absolwent Wydziału Zarządzania SGH, pracę doktorską o tytule Wiarygodność i skuteczność doktryny wojennej na podstawie wybranych doświadczeń historycznych, obronił w Katedrze Strategii i Geostrategii Akademii Obrony Naukowej w 2010 r. W obszar jego zainteresowań badawczych wchodzą konflikty XX w., a w szczególności wojny izraelsko-arabskie. Jest autorem książki Charków–Donbas 1943 opublikowanej w serii Historyczne Bitwy oraz kilkudziesięciu artykułów naukowych i popularnonaukowych. Nakładem Wydawnictwa Tetragon ukazała się jego praca doktorska pod zmienionym tytułem Doktryny wojenne. Historia i ocena. Jest jednym z autorów monografii Merkawa – miecz Izraela.

– Płk dr Piotr Potejko – specjalista w obszarze bezpieczeństwa, doktor nauk humanistycznych, prawnik, pedagog, adiunkt Katedry Nauk o Bezpieczeństwie Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, Prezes Zarządu ASIS Polska.

– dr Piotr Balcerowski – Zawodowo związany z trzecim sektorem. Jego zainteresowania badawcze obejmują przede wszystkim bezpieczeństwo publiczne i ekonomiczne. W przeszłości realizował szereg projektów zarówno w sektorze publicznym jak i prywatnym. Absolwent Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Kolegium Gospodarki Światowej SGH. Stypendysta na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu im. Radbouda w Holandii. Absolwent Executive MBA University of Quebec at Montreal. Wykładowca, społecznik m.in. wolontariusz Fundacji im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK, z którą jest rodzinnie związany.

– Kacper Kita – Analityk i publicysta, autor dwóch książek o prawicy francuskiej i włoskiej, publikuje m.in. na portalu Nowy Ład i w Magazynie Kontra, członek Gabinetu Politycznego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, komentator m.in. TVP, Polskiego Radia, Telewizji Republika, Radia Wnet.

– dr Piotr Łuczuk – medioznawca, publicysta, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa. Adiunkt w Katedrze Internetu i Komunikacji Cyfrowej Instytutu Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa UKSW. W pracy naukowo badawczej zajmuje się również kwestią wizerunku i marketingu politycznego oraz zjawiskami dotyczącymi wpływu nowoczesnych technologii na komunikację społeczną. W wydawnictwie Biały Kruk ukazał się debiut książkowy „Cyberwojna. Wojna bez amunicji?” Obszar zainteresowań: cyberbezpieczeństwo, rozwój rynku medialnego, wojna informacyjna i dezinformacja, wizerunek i marketing polityczny, nowe technologie.

– dr Łukasz Jasina – jest polskim historykiem, dziennikarzem, prawnikiem, filmoznawcą, analitykiem, komentatorem radiowym i telewizyjnym. Ukończył prawo (2004), historię (2005) i dziennikarstwo (2005) na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz Collegium Invisibile (2006). Stopień naukowy doktora uzyskał na podstawie rozprawy pt. Zmierzch Imperium Brytyjskiego w niektórych filmach Davida Leana. Studium historyczno-filmoznawcze w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk w 2011 roku. Był pracownikiem m.in: Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej w Lublinie, Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, Muzeum Historii Polski w Warszawie oraz Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

– Stefan Tompson – absolwent politologii i studiów Europy Wschodniej na University College London. Pochodzi z rodziny o polskich i południowoafrykańskich korzeniach. Urodzony i wychowany w Wielkiej Brytanii, do Polski przyjechał w 2014 roku jako przedstawiciel trzeciego pokolenia polskiej emigracji w swojej rodzinie. Po przyjeździe do Polski, wraz z bratem Janem zajął się dokumentowaniem relacji kombatantów Armii Krajowej, weteranów powstania warszawskiego i środowisk patriotycznych. Na podstawie zebranych treści przygotowali pierwszy amatorski film „W poszukiwaniu Ojczyzny” wyróżniony na Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci w Gdyni. W kolejnych latach wraz z bratem zajął się tworzeniem krótkich anglojęzycznych filmów dotyczących polskiej historii oraz podróżowaniem i przeprowadzaniem sond ulicznych dotyczących Polski i sytuacji Europy m.in. w Szwajcarii, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Izraelu.

– Piotr Mazurek – politolog. Od ponad 13 lat działacz szeregu organizacji pozarządowych i inicjatyw społecznych. W latach 2011-2015 wiceprezes zarządu głównego Stowarzyszenia KoLiber. Współorganizator Warszawskiego Marszu Rotmistrza Witolda Pileckiego, współorganizator Forum Organizacji Młodzieżowych „Wspólnie dla Przyszłości”, koordynator akcji społecznych na rzecz dekomunizacji przestrzeni publicznej „Goń z pomnika bolszewika”. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, publicysta, m.in. miesięcznika „W Sieci Historii”. W 2016 r. powołany przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę do Narodowej Rady Rozwoju, od 2017 członek Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa IPN. W latach 2020 – 2023 pełnił funkcję pełnomocnika rządu ds. Polityki młodzieżowej oraz wiceprzewodniczącego Komitetu ds. Pożytku Publicznego. Członek Rady Narodowego Instytutu Wolności w latach 2018 – 2024, koordynator wielu programów społecznych i obywatelskich. Piotr Mazurek zainicjował i koordynował projekty ustaw o Radzie Dialogu z Młodym Pokoleniem oraz o młodzieżowych radach samorządowych.


Projekt sfinansowany został ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Młodzieżowy na lata 2022 – 2033.