Warszawski Marsz Rotmistrza Witolda PileckiegoW hołdzie rtm. Witoldowi Pileckiemu ps. „Witold” – żołnierzowi Armii Krajowej, „ochotnikowi do Auschwitz”, ofierze terroru stalinowskiego – już po raz dziesiąty 18 września 2022 r. przeszedł warszawski marsz jego imienia. Bohaterskiego organizatora ruchu oporu w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz upamiętnili Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Młodzieżowej Piotr Mazurek oraz Poseł na Sejm RP IX kadencji prof. Jacek Kurzępa.

Partnerami wydarzenia byli: Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, Fundacja Służba Niepodległej, Fundacja Młode Kresy, Stowarzyszenie KoLiber, Stowarzyszenie Młodzi dla Polski, Stowarzyszenie Dla Polski oraz Media Visage.


Wszelkie pytania i sprawy proszę kierować na adres: fundacja@sluzbaniepodleglej.pl

Witold Pilecki był rotmistrzem kawalerii Wojska Polskiego, współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej oraz żołnierzem Armii Krajowej. Na ochotnika dał się złapać w Warszawie, aby dostać się do obozu w Auschwitz-Birkenau. Utworzył tam siatkę konspiracyjną. Jest autorem pierwszych na świecie raportów o Holokauście tzw. Raportów Pileckiego. Uciekł z Auschwitz. Walczył w Powstaniu Warszawskim, później w Armii Andersa. Wrócił do Polski, aby działać w podziemiu antykomunistycznym. Oskarżony i skazany przez władze Polski Ludowej na karę śmierci, stracony w 1948 roku. Jego ciała do dziś nie odnaleziono. Wyrok skazujący Pileckiego został unieważniony w 1990 roku. 30 lipca 2006 roku został on odznaczony pośmiertnie przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Orderem Orła Białego.

Zachęcamy do zapoznania się z biografią Rotmistrza.
Marsz dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.