Polacy w Służbie Niepodległej – Konkurs / Seminarium / Wystawa

30 sierpnia 2020

Z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 r. przypadającej 15 sierpnia 2020 r. Fundacja Służba Niepodległej zaprasza do udziału w projekcie „Polacy w Służbie Niepodległej. Wojna polsko-bolszewicka 1919-1920 r.”.

Na projekt składa się szereg wydarzeń łączących formę interdyscyplinarnego konkursu wiedzy historycznej i artystycznych form wyrazu, wzbogacony cyklem seminariów historycznych (online) prezentujących wydarzenia związane z obroną niepodległości, a także wystawa reprodukcji plakatów mobilizujących społeczeństwo do walki w obronie odradzającej niepodległości Polski. Różnorodne wydarzenia, będą miały także charakter lokalny, promujący wątki regionalne w historii Polski, a także będą angażować osoby z różnych grup wiekowych.

Tytuł i tematyka Projektu nawiązują do ogromnego wysiłku Polaków, którzy stanęli w służbie niepodległej Polski, a swoim czynem skutecznie obronili suwerenność Polski oraz Europę Zachodnią przed falą komunizmu z bolszewickiej Rosji. Poprzez przywołanie bohaterskiego wysiłku Polaków w obronie niepodległości, stawiamy sobie za cel wskazywanie wzorców dla współczesnych Polaków w zmaganiach z wieloma wyzwaniami, przed którymi dziś stajemy chcąc i dziś jednoczyć w Służbie Niepodległej.

I. KONKURS
Konkurs przeznaczony jest dla młodzieży w wieku 18 – 26 lat i podzielony został na dwa niezależne bloki:
– historyczny – polegający na napisaniu eseju
– artystyczny – polegający na przygotowaniu pracy artystycznej

PULA NAGRÓD W KONKURSIE WYNOSI 6.000,00 PLN!

Szczegółowy opis zadań konkursowych znajduje się w Regulaminie. W najbliższych dniach zapraszamy na nasze transmisje live, w których koordynatorzy konkursu wyjaśnią zasady oraz odpowiedzą na pytania.

Konkurs odbywa się w dwóch etapach w następujących terminach:
I etap – eliminacje wstępne do 1 sierpnia
II etap – finał, w którym weźmie 12 uczestników, i który wyłoni 6 laureatów – 14 sierpnia 2020 r.

Regulamin Konkursu i formularze zgłoszeniowe:

Wkrótce przedstawimy szczegóły dotyczące organizowanych seminariów (w formie online) oraz wystawy plakatów.

Jednocześnie zachęcamy do śledzenia wydarzeń składających się na całość obchodów 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej pod hasłem #Wiktoria1920. Szczegóły najważniejszych wydarzeń na specjalnej konferencji prasowej przedstawił Profesor Piotr Gliński- Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Projekt „Polacy w Służbie Niepodległej. Wojna polsko-bolszewicka 1919 – 1920 r.” dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”