Zapraszamy na wernisaż wystawy „Paderewski w Służbie Niepodległej”

Fundacja Służba Niepodległej oraz Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Warszawie zapraszają na wernisaż wystawy pt. „Ignacy Jan Paderewski. Artysta. Ambasador polskości. Mąż Stanu. Filantrop“ połączony z prelekcją prof. Jana Żaryna. Wydarzenie odbędzie się 18 lipca (środa) o godz. 18:00 w Domu Polonii przy ul. Krakowskie Przedmieście 64.

Wystawa składa się z siedemnastu plansz, na których znajdziemy zdjęcia oraz opisy fragmentów życia Ignacego Jana Paderewskiego. Fotografie pochodzą z Muzeum Narodowego w Warszawie oraz z Narodowego Archiwum Cyfrowego. Ekspozycja pokazuje Ignacego Jana Paderewskiego nie tylko jako muzyka i patriotę, ale również wskazuje na jego wielkoduszność oraz działalność filantropijną.

Symbolika wystawy jest w tym momencie kluczowa. Życie Ignacego Jana Paderewskiego, jego twórczość, działania na arenie międzynarodowej i sytuacje społeczno-polityczne przedstawione w projekcie znajdują sens, jeśli zwiąże się je z finalną sytuacją 1918 roku. Całość jest bardzo wymowna, bowiem dzieje się w roku 2018: 100 lat po odzyskaniu niepodległości.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie prelekcja prof. Jana Żaryna pt. „Ignacy Jan Paderewski i jego wkład w odbudowę Państwa Polskiego”.

Dla gości przygotowano okolicznościowy poczęstunek.

Wystawa jest częścią projektu pt. „Paderewski w Służbie Niepodległej”, który składa się również z cyklu seminariów i recitalu fortepianowego.

Celem projektu Fundacji Służba Niepodległej jest budowanie świadomości historycznej poprzez przypomnienie osoby i działalności Ignacego Jana Paderewskiego. Ignacy Jan Paderewski jako postać, która bezpośrednio przyczyniła się do powrotu Polski na mapę świata i premiera rządu, wpisuje się wyjątkowo w jubileuszowe obchody 100-lecia odzyskania niepodległości. Może on być przykładem służby ojczyźnie, przede wszystkim wśród młodego pokolenia. Partnerem projektu jest Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Warszawie. Honorowym patronatem objął go Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt dofinansowano ze środków programu NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021.

Zachęcamy do dołączania do wydarzenia na Facebooku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.