Zapraszamy na IX Warszawski Marsz Rotmistrza!

W tym roku wspominamy 71. rocznicę śmierci Witolda Pileckiego. Z tej okazji zapraszamy na Warszawski Marsz Pileckiego, który odbędzie się 25 maja.

Tym razem rozpoczniemy nasze spotkanie zbiórką pod Pomnikiem Mikołaja Kopernika na Krakowskim Przedmieściu o godz. 15:00. O godzinie 15:30 wyruszymy Marszem Pamięci do byłego aresztu śledczego, a obecnie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ul. Rakowieckiej 37. Na godzinę 17:30 zaplanowane są oficjalne uroczystości na terenie Muzeum. O godzinie 18 zostanie odprawiona Msza Święta, a dla wszystkich uczestników będzie możliwość uczestniczenia w uroczystościach organizowanych tego dnia przez Muzeum.

Serdecznie zapraszamy!

Organizator Marszu: Fundacja Służba Niepodległej
Współorganizatorzy: KoLiber Warszawa, Młodzi dla Polski
Partner: Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL

Marsz objął Honorowym Patronatem Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński

Patronaty medialne:
TVP Kultura
Telewizja Republika
RDC
Gazeta Polska
Gazeta Polska Codziennie
Niezalezna.pl
Gość Warszawski Gość Niedzielny
DoRzeczy
WSieci Historii
Tygodnik Katolicki Niedziela
Tygodnik Solidarność
Blogpress.pl
Historykon.pl
Histmag.org

Wszelkie pytania i sprawy proszę kierować na adres: fundacja@sluzbaniepodleglej.pl

Witold Pilecki był rotmistrzem kawalerii Wojska Polskiego, współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej oraz żołnierzem Armii Krajowej. Na ochotnika dał się złapać w Warszawie, aby dostać się do obozu w Auschwitz-Birkenau. Utworzył tam siatkę konspiracyjną. Jest autorem pierwszych na świecie raportów o Holokauście tzw. Raportów Pileckiego. Uciekł z Auschwitz. Walczył w Powstaniu Warszawskim, później w Armii Andersa. Wrócił do Polski, aby działać w podziemiu antykomunistycznym. Oskarżony i skazany przez władze Polski Ludowej na karę śmierci, stracony w 1948 roku. Jego ciała do dziś nie odnaleziono. Wyrok skazujący Pileckiego został unieważniony w 1990 roku. 30 lipca 2006 roku został on odznaczony pośmiertnie przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Orderem Orła Białego.

Zachęcamy do zapoznania się z biografią Rotmistrza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.