VIII Marsz Rotmistrza upamiętnił Witolda Pileckiego

13 maja ulicami Warszawy, już po raz ósmy, przeszedł Marsz Rotmistrza Witolda Pileckiego. Symbolika wydarzenia związana była z faktem, iż w tym dniu obchodziliśmy 117 rocznicę urodzin Rotmistrza. Marsz organizowała Fundacja Służba Niepodległej we współpracy ze Stowarzyszeniami: KoLiber, Młodzi dla Polski oraz Polska Jest Najważniejsza. Uroczystość była objęta honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego, który wziął udział w wydarzeniu. W marszu uczestniczyli także m.in. sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Patryk Jaki, biograf Rotmistrza prof. Wiesław Jan Wysocki, posłowie Paweł Lisiecki i Ewa Tomaszewska, samorządowcy czy duszpasterz środowisk niepodległościowych ks. Józef Maj.

Tegoroczne obchody rozpoczęły się Mszą Świętą w Archikatedrze św. Jana, następnie spod świątyni wyruszył Marsz Pamięci, w którym brali udział przedstawiciele wielu organizacji patriotycznych, zaproszeni goście oraz wszyscy, którzy w ten sposób chcieli uczcić pamięć Witolda Pileckiego. W czasie Marszu czytane były fragmenty Raportów Pileckiego z Auschwitz – pierwszych na świecie raportów dotyczących Holokaustu. Uczestnicy wydarzenia mieli także okazję posłuchać polskich pieśni patriotycznych z różnych okresów historii Polski.

Przemarsz zakończył się pod pomnikiem upamiętniającym Rotmistrza Witolda Pileckiego przy Al. Wojska Polskiego 40. Tam też odbyła się część oficjalna. Modlitwę poprowadził ks Józef Maj. Głos zabrali zaproszeni goście. Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Przewodniczący Komitetu do spraw Pożytku Publicznego prof. Piotr Gliński podkreślił, że Witold Pilecki był jednym z największych herosów nie tylko w dziejach Polski, ale i świata. W imieniu polskiego rządu złożył także podziękowania na ręce organizatorów marszu, akcentując siłę tej oddolnej inicjatywy wyrastającej ze środowiska młodzieżowych organizacji społecznych.

Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki stwierdził, że Polska, która nosiłaby ze sobą uniwersalne, ponadczasowe wartości i zasady byłaby silniejsza. Zwracając się do organizatorów Marszu zaznaczył: Dzięki państwu Witold Pilecki wygrał i jest nieśmiertelny i będzie nieśmiertelny.

Marcin Pasierbski, Prezes Fundacji Służba Niepodległej zauważył, że wiek XX unaocznił fundamentalne prawdy o naturze ludzkiej. Biografia rotmistrza Pileckiego to pasmo nieustannych potwierdzeń potęgi charakteru, niewzruszoności  kręgosłupa moralnego, a także siły intelektu zdolnego wyrazić niewyrażalne doświadczenie zła.

Dodał także, iż jeśli świat dowie się o biografii rotmistrza Pileckiego to tym samym dowie się również o losach Polski i Polaków.

Podczas uroczystości przemawiali także: prof. Wiesław Jan Wysocki, red. Adrian Stankowski („Gazeta Polska”), red. Paweł Korsun oraz współorganizatorzy Marszu: Mariusz Bulski (Stowarzyszenia Polska Jest Najważniejsza), Mateusz Parys (Stowarzyszenie Młodzi dla Polski) i Sebastian Wijas (Stowarzyszenie KoLiber). Wydarzeniu towarzyszyła asysta wojskowa Wojska Polskiego.

Witold Pilecki był rotmistrzem kawalerii Wojska Polskiego, współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej oraz żołnierzem Armii Krajowej. Na ochotnika dał się złapać w Warszawie, aby dostać się do obozu w Auschwitz. Utworzył tam siatkę konspiracyjną. Jest autorem pierwszych na świecie raportów o Holokauście tzw. Raportów Pileckiego. Uciekł z Auschwitz. Walczył w Powstaniu Warszawskim, później w Armii Andersa. Wrócił do Polski, aby działać w podziemiu antykomunistycznym. Oskarżony i skazany przez władze Polski Ludowej na karę śmierci, stracony w 1948 roku. Jego ciała do dziś nie odnaleziono. Wyrok skazujący Pileckiego został unieważniony w 1990 roku. 30 lipca 2006 roku został odznaczony pośmiertnie przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Orderem Orła Białego.

Fot.B. Kosiński

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.