Kościół w Służbie Niepodległej – cykl seminariów

Serdecznie zapraszamy na cykl seminariów pt. „Kościół w Służbie Niepodległej”, który rozpocznie się już w najbliższy wtorek.

W 1918 roku, po 123 latach niewoli, Polska odzyskała niepodległość. To wielkie marzenie wielu pokoleń Polaków prawdopodobnie nigdy by się nie ziściło, gdyby nie wsparcie Kościoła Katolickiego, którego duchowni aktywnie wspierali dążenia do wolności.

Księża – cisi bohaterowie, dziś może nieco zapomniani, którzy słowem z kościelnych ambon i czynem na polach bitew walczyli o niepodległą Rzeczpospolitą. Na ołtarzu Ojczyzny składali często wielki trud i cierpienie, czasem nawet życie.. Pamięć o wielu z Nich zatarła się, a niekiedy została przyćmiona przez innych wielkich patriotów. W rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości pamiętajmy także o księżach, którzy wiernie i oddanie służyli Bogu i Ojczyźnie. Seminaria, które odbędą się już w przyszłym tygodniu, mają na celu przybliżenie sylwetek tych Bohaterów.

Pierwsze seminarium, poświęcone sylwetce ks. Kazimierza Lutosławskiego, odbędzie się 28.11.2017 r. (wtorek) o godzinie 18 w dawnym budynku PAST-y (ul. Zielna 39). Jako prelegent wystąpi historyk, autor pracy o ks. Kazimierzu Lutosławskim – Mikołaj Kwiatkowski.

Drugie seminarium, na którym przedstawione zostaną sylwetki duchownych walczących – kapelanów legionów oraz duchownych związanych z nurtem piłsudczykowskim, o których opowie prof. dr hab. Wiesław Jan Wysocki, odbędzie się 29.11.2017 (środa) o godzinie 18 w Domu Dziennikarza (Centrum Prasowe Foksal) ul. Foksal 3/5.

Na trzecim seminarium będą omawiane kwestie roli Kościoła w procesie odzyskiwania niepodległości oraz relacji Państwo-Kościół w II RP. Prelegentem będzie dr hab. Paweł Skibiński. Seminarium odbędzie się 29.11.2017 (środa) o godzinie 19.30 w Domu Dziennikarza (Centrum Prasowe Foksal) ul. Foksal 3/5.

Zachęcamy do odwiedzania strony projektu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.