1 marca oddamy hołd „Żołnierzom Wyklętym”!

Pragniemy przypomnieć, że od 2011 roku dzień 1 marca jest świętem państwowym, ustanowionym w hołdzie tym, którzy po latach okupacji niemieckiej, po wkroczeniu na ziemie polskie sowieckich i rodzimych komunistów, mieli odwagę wytrwać w walce o niepodległą Polskę.

Zapraszamy mieszkańców stolicy i wszystkich, którzy 1 marca zechcą tutaj przybyć, do aktywnego udziału w uroczystym upamiętnieniu bohaterów Powstania Antykomunistycznego zamordowanych, torturowanych i przetrzymywanych w siedzibie Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego.

O godz. 14:00 spotkamy się na rogu ulicy Koszykowej i Alej Ujazdowskich. Jak co roku złożymy tam kwiaty i zapalimy znicze pod znajdującą się na murze obecnego Ministerstwa Sprawiedliwości tablicą upamiętniającą ofiary bezpieki oraz kamieniem Jana Rodowicza „Anody”.

Udział w tym elemencie obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” wezmą m.in.:

– duszpasterz środowisk niepodległościowych ks. prałat Józef Maj, który poprowadzi modlitwę rozpoczynającą uroczystość
– Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Przewodniczący Komitetu ds. Pożytku Publicznego Profesor Piotr Gliński
– przedstawiciele kierownictwa Ministerstwa Sprawiedliwości

Podobnie, jak w latach 2016 i 2017, uroczystość jest organizowana przez Społeczny Komitet Obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” oraz Ministerstwo Sprawiedliwości.

Zachęcamy także do udziału w innych elementach obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, w tym uroczystościach centralnych, które odbędą się na Placu Piłsudskiego o godz. 18. Po ich zakończeniu, w marszu, w którym będziemy nieść portrety „Żołnierzy Wyklętych”, przejdziemy na uroczystą Mszę Świętą do Archikatedry Św. Jana na Starym Mieście.

Zapraszamy do udziału wraz z rodzinami i znajomymi!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.